Jesteś tutaj: HomeAktualnościKonferencja popularno-naukowa poświęcona pamięci Żołnierzy Wyklętych w mławskim Wydziale PWSZ

1 marca w ramach obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w auli mławskiego Zamiejscowego Wydziału Elektroniki, Dziennikarstwa i Technik Multimedialnych Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Ciechanowie odbyła się konferencja popularno-naukowa poświęcona pamięci Żołnierzy Niezłomnych.

Wśród gości obecni byli m.in.: Pani Poseł na Sejm RP Anna Cicholska, władze Uczelni, Pan Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski, Starosta Mławski Włodzimierz Wojnarowski, Przewodniczący Rady Powiatu Mławskiego Henryk Antczak, radni miejscy i powiatowi. Gościem specjalnym był prof. Ryszard Juszkiewicz, autor wielu publikacji historycznych. W roli gospodarza uroczystości wystąpił dr Arkadiusz Meller – prodziekan Zamiejscowego Wydziału Elektroniki, Dziennikarstwa i Technik Multimedialnych w Mławie. Wykład na temat „Podziemia niepodległościowe w Powiecie Mławskim w latach 1945 – 1956 wygłosił dr Waldemar Brenda – Naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie. Prezes Stowarzyszenia Historycznego Mazowsza Północnego Olga Grabowska opowiedziała historię swojego stryjecznego dziadka – dowódcy ostatniego oddziału niepodległościowego działającego do 5 lipca 1953 roku na północnym Mazowszu – por. Wacława Grabowskiego „Puszczyka”. Teresa Marchwicka – Grabowska - Wiceprezes Stowarzyszenia wygłosiła referat zatytułowany „Niezłomne, niepokorne, żołnierki – patriotki”. Konferencję zakończył film dokumentalny wyprodukowany przez IPN poświęcony oddziałowi Zacheusza Nowowiejskiego „Jeża”.

fot. UMM