Jesteś tutaj: HomeAktualności"Jasnowłosa prowincja" - pokaz filmu i spotkanie z jego autorem

"Jasnowłosa prowincja" - pokaz filmu i spotkanie z jego autorem

W środę 1 października o godzinie 17:00 w Auli PWSZ odbędzie się projekcja filmu „Jasnowłosa prowincja” z udziałem i wstępem współtwórcy tego obrazu - Jacka Kubiaka.

To nawiązanie do wystawy „Wypędzeni 1939…”, którą od 26 sierpnia Mławianie mogą oglądać w holu Auli Państwowej Wyższej  Szkoły Zawodowej przy ul. Warszawskiej 52 w Mławie.„Jasnowłosa prowincja” (Polska, Niemcy 2009, 75 minut, scenariusz Jacek Kubiak, Janusz Zemer, reż. Jacek Kubiak, Klaus Salge),  to obraz doceniony przez różne gremia w Polce i w Niemczech. Film ten  jest dokumentalną relacją o deportacjach obywateli polskich z ziem wcielonych do Rzeszy. Tłem dla historii trzech głównych bohaterów są losy setek tysięcy wysiedlanych Polaków i Żydów i setek tysięcy sprowadzanych na ich miejsce Niemców etnicznych z sowieckiej strefy wpływów w Europie wschodniej. Bohaterami są Helmut Steinitz, poznański Żyd, ocalały z Zagłady, Dieter Bielenstein, Niemiec z Łotwy, którego rodzina żyła podczas wojny w Poznaniu na zagrabionym Polakom mieniu, oraz Henryk Jaszcz, Poznaniak. Pan Henryk spędził wojnę w Ostrowcu Świętokrzyskim, dokąd wysiedlono jego rodzinę. Film miał premierę zagraniczną na antenie niemiecko-francuskiego kanału ARTE.  Film będzie wyświetlany 1 października o godzinie 17:00 w Auli PWSZ. Wstęp bezpłatny.

Magdalena Grzywacz/Rzecznik Prasowy UMM