kandydat
student
pracownik
absolwent
biblioteka z

film
Film promocyjny


identyfikator2

 

horyzont

  • Aktualizacja: 15 lipiec 2019.

KONTAKTY

Rektor:
06-400 Ciechanów
ul. Narutowicza 9
tel./fax (23) 672 20 50
rektorat@pwszciechanow.edu.pl

Kanclerz:
06-400 Ciechanów
ul. Narutowicza 9
tel./fax (23) 673 75 78
kanclerz@pwszciechanow.edu.pl

Dział Kształcenia i Spraw Studenckich
informacje o pomocy materialnej
06-400 Ciechanów
ul. Narutowicza 9
tel. (23) 672 20 50 wew. 2011, 2012

INSPEKTOR OCHRONY DANYCH
Jarosław Derbin
kontakt@de-jar.pl
Polityka prywatności PWSZ

WYDZIAŁ INŻYNIERII I EKONOMII
06-400 Ciechanów
ul. Narutowicza 9
tel./fax (23) 672 30 75 (23) 672 90 65
wie@pwszciechanow.edu.pl
WYDZIAŁ OCHRONY ZDROWIA I NAUK HUMANISTYCZNYCH
06-400 Ciechanów
ul. Wojska Polskiego 51
tel./fax (23) 672 22 13 (23) 674 37 04
wzk@pwszciechanow.edu.pl
ZAMIEJSCOWY WYDZIAŁ ELEKTRONIKI, DZIENNIKARSTWA I TECHNIK MULTIMEDIALNYCH
06-500 Mława
ul. Warszawska 52
tel./fax (23) 654 98 08
wed@pwszciechanow.edu.pl

DOM STUDENTA
06-400 Ciechanów
ul. Narutowicza 4 a
tel. (23) 672 42 51

button 2

tekst alternatywny

button

 

 

Studenci PWSZ w Ciechanowie na obozie szkoleniowym SecurityCamp?16

Mija pierwszy rok funkcjonowania kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Ciechanowie. Kierunek cieszy się również w tym roku ogromnym zainteresowaniem.

W dniach 5 – 9 września 2016 roku, grupa studentów kierunku brała udział w obozie szkoleniowym SecurityCamp’16, zorganizowanym w malowniczo położonej miejscowości Brok przez dr. Rafała Bartłomieja Panfila oraz mgr. Pawła Pyrzyńskiego.

Podczas obozu, studenci poznali podstawy posługiwania się bronią krótką (Beretta m9) oraz długą (AKS-74, M4), prowadzenia ognia indywidualne oraz w dubletach, działań z obszaru „zielonej taktyki” (ubezpieczany marsz na wrogim terenie, działania w terenie zielonym, znaki taktyczne, zachowania podczas zasadzki i ostrzału), przeszukania osób i pojazdów na tzw. check-pointach (np. bramie wjazdowej do bazy wojskowej), wraz z obezwładnieniem i kajdankowaniem, dezaktywacji ładunków wybuchowych typu I.E.D (ang. Improvised Explosice Device), min, pocisków moździerzowych, połączone z zastosowaniem procedury 5x25, „czarnej taktyki” (m.in. zabezpieczanie budynków połączone z prowadzeniem ognia oraz użyciem granatów).

Obok zajęć typowo praktycznych, studenci brali również udział w sesjach szkoleniowych dotyczących współczesnych zagrożeń, bezpieczeństwa i obronności, w tym zagrożenia terrorystycznego oraz asymetrycznych konfliktów zbrojnych.

Obóz szkoleniowy był również okazją do dobrej zabawy i budowania więzi między uczestnikami – każdy dzień kończył się ogniskiem, podczas którego uczestnicy analizowali przebyty do tej pory trening a instruktorzy prezentowali plany na następny dzień.

Szkolenia prowadzone były przez wykwalifikowanych instruktorów – byłych pracowników BOR, weteranów misji w Iraku i Syrii, którzy przekazywali uczestnikom najnowocześniejsze techniki używane na polu walki.

Ostatniego dnia obozu, studenci wzięli udział w spływie kajakowym, ciesząc się piękną pogodą oraz przyrodą doliny Bugu.

Satysfakcja studentów, ich zaangażowanie, szybkość nabywania umiejętności przerosły oczekiwania zarówno pracowników uczelni biorących udział w obozie, jak i instruktorów. Jak wielokrotnie podkreślali instruktorzy, zakres wiedzy i umiejętności które przekazano studentom jest porównywalny z rocznym treningiem w jednostkach specjalnych. Pracownicy PWSZ w Ciechanowie stwierdzili, że Uczelnia może być dumna z tak wysokiego poziomu studentów biorących udział w obozie.

Obóz szkoleniowy SecurityCamp’16 był również okazją do podjęcia znanego z sieci wyzwania „22 Pompki dla Weteranów”, mającego za zadanie podkreślenie problemów weteranów wojskowych cierpiących na zespół stresu pourazowego (PTSD). W geście solidarności z weteranami, studenci wykonali 22 pompki, uwieczniając je na opublikowanym w internecie filmie.

Podstawowym pytaniem kierowanym przez studentów do organizatorów było pytanie o kolejny obóz, pozwalający na dalsze doskonalenie zdobytych umiejętności.

stopka